Jak vznikají hemoroidy? (laicky hemeroidy)

Řitní kanál je zakončený řitním otvorem.Každý z nás má v konečníku pod sliznicí žilní pleteně. Pokud se část těchto žilních pletení rozšíří vzniká hemeroidální uzel, který se postupně zvětšuje a vytlačuje sliznici konečníku ven.. Žilní pleteně se nachází i v podkoží ústí řitního kanálu.

Vznik hemoroidů často souvisí s obtížnou defekací. Dieta bohatá na tuky, nízký příjem vlákniny i tekutin vede k zácpě a vzniku obtíží. Mezi vyvolávající faktory dále patří dědičná dispozice – méněcennost žilní stěny, sedavé zaměstnání, zácpa, těhotenství, rozšíření cévních spojení v oblasti vnitřní hemoroidální pleteně a další.Vrozená slabost vazivové tkáně způsobuje, že konečník není odolný vůči chorobným vlivům, například déletrvající zácpě. Zácpa, tvrdá stolice dráždí, případně blokují řitní trubici a mohou způsobit rozšíření hemoroidální tkáně.

Hemoroidy po porodu: Hemoroidy často postihují těhotné ženy a ženy po porodu. Tlak zvětšené dělohy, častější zácpy, zvýšená hladina některých hormonů a větší prokrvení orgánů, to vše může napomáhat vzniku hemoroidů. Zdravý konečník o sobě nedává nijak vědět. Potíže se projeví, až když některé jeho části onemocní. Problémy však nemusí být vždy vyvolány hemeroidy. Existuje celá řada onemocnění konečníku, které mohou způsobit krvácení, bolest, svědění a pálení. Jednou z nich mohou být anální trhliny - fisury..


← zpět na všechny otázky