Jaké jsou druhy hemoroidů?

Rozlišujeme hemeroidy vnitřní a zevní. Téměř vždy se jedná o postižení vnitřních hemoroidů, někdy v kombinaci se zevními. Samostatné postižení zevních hemoroidů je vzácné.

Vnitřní hemeroidy se objevují pod sliznicí konečníku, na jeho přechodu do řitního kanálu, nejsou tedy pouhým okem patrné. Viditelné jsou, pokud pro svojí velikost vyhřezávají (prolabují) většinou po stolici ven z konečníku. Projevují se krvácením (jasně červená krev), bolestí, svěděním.. Rozlišuje IV stadia onemocnění vnitřními hemoroidy:

  • I. stadium - zvětšené žilní pleteně bez výhřezu ven z konečníku
  • II. stadium - vnitřní hemeroidy po stolici vyhřezávají ven, následně se sami vrací zpět
  • III. stadium – vyhřezlé hemeroidy je třeba vrátit zpět manuálně jinak zůstávají vně konečníku
  • IV. a stadium vyhřezlé hemoroidy nelze vrátit zpět, v hemoroidech jsou krevní sraženiny
  • IV. b fixovaný fibrotizovaný prolaps

Vnější hemeroidy se objevují v podkoží ústí řitního kanálu a lze je vidět prostým okem nebo nahmatat v oblasti řitního otvoru. Často vyvolávají bolestivé pocity, dochází k povrchovému poškození, popraskání, což vede ke svědění, pálení, mokvání, krvácení. Někdy se vytvoří tvrdá bolestivá bulka u konečníku – vnější hemoroid s krevní sraženinou (trombem).

Anální fisury jsou trhliny sliznice a kůže v řitním otvoru, způsobené většinou tuhou stolicí, které především při stolici mohou způsobit řezavé, pálivé bolesti a krvácení. Jejich včasná léčba je důležitá, aby se fisury nestaly chronickými.


← zpět na všechny otázky