Jaké jsou příznaky hemoroidů (laicky hemeroidů)?

Bolest při stolici

Bolest v konečníku se dostavuje především při stolici a po ní. Mohou se vyskytovat občas nebo mohou být trvalé. Projevují se jako tlak anebo píchání.

Krvácení při stolici

Stopy jasně červené krve si můžete všimnout na toaletním papíře a mohou být patrné i ve stolici. Krev někdy znečistí spodní prádlo.

Pálení nebo svědění konečníku

Svědění a pálení konečníku může být občasné nebo trvalé. Objevují se nejčastěji po stolici a při pocení se obvykle zesilují. Svědění je výraznější v noci. Někdy se objeví vyrážka na kůži řitě.

Uzlíky v řitním otvoru

V řitním otvoru se dají nahmatat malé "hrbolky". Když se na ně zatlačí, je cítit, jak vystupují, což nastává především při zácpě a tvrdé stolici.

Mokvání

K mokvání dochází v souvislosti se svěděním a pálením. Mokvání často zesiluje bolestivost. V případě, že tyto potíže sami pociťujete, konzultujte léčbu s lékárníkem a vaším lékařem. Obvyklá doba léčby hemoroidů je 2–3 týdny, pokud potíže přetrvávají, je třeba provést důkladné vyšetření postižené oblasti, včetně anoskopie či rektoskopie ( zavedení trubice do konečníku a prohlédnutí této oblasti ). Rozhodně nelze doporučit při těchto příznacích používání běžných pleťových a mastných krémů!


← zpět na všechny otázky